قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / ایران / تقاضای جواهرات طلا در ایران پس از لغو تحریمها افزایش یافت

تقاضای جواهرات طلا در ایران پس از لغو تحریمها افزایش یافت

شورای جهانی طلا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که علی رغم افت ۲۰ درصدی خرید جواهرات، تقاضای جهانی طلا در سه ماه نخست ۲۰ ۱۶ میلادی به بیش از ۱۲۹۰ تن رسیده است.

Jewelry-Safe-Interior02

به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، شورای جهانی طلا در تازه ترین گزارش روند تقاضای طلا در سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام کرد: تقاضای جهانی طلا در سه ماه نخست امسال به رکورد ۱۲۹۰ تن رسیده است که این دومین عملکرد عالی تقاضای طلا در بازارهای بین المللی از زمان انتشار آمارهای شورای جهانی طلا به شمار می رود.

بر اساس این گزارش تقاضای سرمایه گذاری از سوی صندوق های بزرگ مالی، سکه و شمش طلا با دو برابر افزایش به بیش از ۶۱۸ تن رسیده است که این معادل ۲۸ درصد کل تقاضای جهانی بوده است. قیمت جهانی طلا در سه ماه نخست امسال بیش از ۱۶ درصد رشد داشته که این بهترین عملکرد قیمت این فلز زرد در ۳۰ سال اخیر بوده است.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی شورای جهانی طلا ۲ عامل مهم بر افزایش تقاضا و قیمت جهانی طلا در سه ماه نخست امسال موثر بوده است. نخستین عامل افزایش نگرانی های بین المللی نسبت به نرخ بهره منفی از سوی بانک های مرکزی بزرگ از جمله ژاپن و اروپا و عامل دوم رشد تقاضای سرمایه گذاری که تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای جهانی داشته است.

این گزارش افزود: تقاضای جواهرات طلا در سه ماه نخست امسال با کاهش روبرو شده که علت اصلی این مساله نیز افت اعتماد مصرف کنندگان به خاطر کاهش رشد اقتصادی چین و اعتصاب ۴۲ روزه فعالان صنعت جواهرسازی در هند بوده است.

تقاضای جواهرات در بازار چین در این مدت با افت ۱۷ درصدی روبرو شده و به کمتر از ۱۷۹ تن رسیده است. افزایش قیمت جهانی طلا تاثیر زیادی بر افت تقاضای جواهرات داشته است.

تقاضای سکه و شمش طلا در بازار چین با افزایش ۵ درصدی روبرو شده ولی این رقم در بازار هند بیش از ۳۱ درصد کاهش داشته است. افت تقاضای جواهرات در بازار هند در شرایطی است که فعالان صنعت جواهر در این کشور طی ماه مارس دست به اعتصاب سراسری زدند.

برپایه گزارش سایت طلا، برخی کشورها نیز با افزایش تقاضای جواهرات روبرو شدند. لغو تحریمهای بین المللی علیه ایران موجب شده تا تقاضای جواهرات در این کشور با رشد ۱۰ درصدی روبرو شود.

بانکهای مرکزی جهان نیز همچنان به خرید طلا ادامه می دهند و در سه ماه نخست امسال به خریدار خالص طلا تبدیل شده اند. چین و روسیه در این مدت بیش از ۱۰۹٫۴ تن طلا خریداری کرده اند. البته این ضعیف ترین خرید طلا از سوی بانک های مرکزی روسیه و چین از سه ماه پایانی ۲۰۱۳ میلادی به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com